ALMAN HAMAM BÖCEĞİ


Türkiye de ki en yaygın haşere türüdür. Yetişkin boyu 1-2 cm olan sarımtırak kahverenginde, diğer iki türe göre en ufak olan hamamböceği türüdür. Dişisi erkekten daha iridir. Erkek hamamböcekleri tehlike anında uçabilirme özelliğine de sahiptirler. Sıcak ortamları severler. Halk dilinde kalorifer böceği olarakta bilinirler. Evler, iş yerleri, kafeler, restoranlar, oteller, imalatlar, binalar vb. bir çok yerde bulunabilirler.

Hamam Böcekleri Nelerde Bulunur

Evlerde daha çok mutfak dolaplarında, tezgah altlarında, lavabo yakınlarında, fırınlarda, bulaşık makinalarında ve evlerin banyolarında daha çok görülmektedir. Bu böcekler nemi ve sıcağı severler.

Bazı insanların, benim evim çok temiz böcek olmaz söylemleri tamamen yanlıştır. Hamam böcekleri (kalorifer) alışveriş veriş poşetleri ile, lavabo giderleriyle, tamire gönderdiğiniz eşyalarınızla yada komşunuzdan size rahatlıkla transfer olabilirler. Bir gece de 10 katlı binayı gezebilirler ve 4 km yol alabilicek kadar hareketlidirler.

Üreme

Hamam böcekleri tehlike anında kuyruk kısmında ki tüpü bırakırlar ve bu tüplerde de 40 ila 60 tane yavru bulunmaktadır. İlaçlanan ortamda da bu yumurtlama gerçekleşmektedir. İlaçlama sonrasında böcekler daha çok arttı söylemlerine sıklıkla karşılaşmaktayız. Bunun sebepten amatörce yapılan ilaçlamalarda sonuç alınamayacak kadar çok üreyebilen canlılardır. Profesyonel bir ekipten mutlaka yardım almanız gerekmektedir.

Beslenme

Her türlü gıdayla beslenebilip insanları yediği ve yemediği her şeyi yiyebilirler. Daha çok nemli ve sıcak alanları tercih ettikleri gibi insanların elinin değmediği yerleri de sıklıkla tercih ederler. Gündüzleri genellikle bu alanlarda gizlenip ortaya çıkmazlar. Fakat nüfus yoğunlukları fazla ise su ve gıda için ortaya çıkma zorunluluğu hissederler. Buzdolabının kapak fitillerin içine kadar ilaçlama yapılması gerekmektedir.

Hamam Böceklerinin Zararları

Bu böcekler kokulu sekresyonlar üretirler. Hamamböceğinin çok yoğun olduğu yerlerde bu salgılar, genel bir kokuya sebep olurlar. Ölü hamam böceklerinde bir çok bakteri ve virüsler bulunmaktadır. Gıda zehirlenmelerine, dizanteri, diyare vb hastalıklara yol açabilmektedir. Gıda zehirlenmelerinin bir çok sebebi haşerelerin gıdalara bıraktığı mikroplardır. Hamam böcekleri dışkıları sayesinde cilt döküntülerine, sulanmış gözler ve hapşırmaya, burun pasajlarının tıkanmasına ve astım gibi bir çok alerjik durum sergilediği gibi farklı alerjik durumlarla da biz insanları karşı karşıya bırakabilirler.

Hamam Böceği Türleri

Tarihinin en yenilmez ve güçlü böceği olarak insanlık tarihi kadar eskidir ve tarihte ki yerini almıştır.

1- Alman Hamam Böceği

2-American Hamam Böceği

3-Şark Doğu Oryantel Hamam Böceği (halk dilinde kara Fatma diye de adlandırılır

LAĞIM FARELERİ (SIÇANLAR)

Fareler elastik yapılarından dolayı, burnunun geçtiği her yerden geçebilmektedirler. Bu nedenle dar borulardan dahi rahatlıkla geçerek istedikleri alana ulaşabilirler.

Farelerin üremesi: Yetişkin bir fare 6 haftada bir 10 ila 15 yavru doğurabilmektedir. Bu nedenle fare görülen ortamda acilen profesyonel Green life ilaçlamadan hizmet alınız. Aksi halde önüne çok geçilebilecek bir problemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Lağım Farelerinde Beslenme: Bu fare türü yer altında kanalizasyonlar da yaşadıkları için kış aylarında yağan yağmurların bu alanlarda ki su seviyesini yükseltmektedir. Bu sebeptendir ki sürekli olarak yüzmek zorunda kalan Lağım Fareleri vücutlarında ki yağ oranlarının düşmesine neden olmaktadır. Bu ihtiyaçlarını giderek için rahatlıkla ev, iş yerlerimize girebilirler.

Fareler insanların yediği veya yemediği her şeyi yerebilirler. Farelerin insanların gıdalarında alacağı ufak bir ısırık bile mikrop ve bakterinin tüm gıdaya yayılmasına sebep vermektedir. Gıda zehirlenmelerinin bir çok sebebi de bundan kaynaklanmaktadır.

Sizler de Green Life Haşere İlaçlamanın etkili, hızlı ve güvenilir çözümleriyle buluşmak için bizleri 0 533 615 52 68 nolu telefondan arayabilir ve whatsapp üzerinden de ayrıca ulaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan da bizleri takip ederek uygulamalar ve haşereler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yaban Arısı( eşek arısı)


Dış Görünümü :

10 ila 16 mm arasında ölçülerde görülebilirler. Çoğunlukla siyah yada sarı renktedirler. Nadiren de beyaz ve siyah renkte de olabilirler. Hareketsizken kanatlarını yana doğru katlaya yaban arılarının kanatları gövdesinden daha büyüktür.

Davranışları :

Bu arılar çoğunlukla koloni halinde yaşarlar ve sayıları binlere ulaşabilir. Yaban arıları polen taşıyıcılar olup, böcekleri, haşereleri ve diğer zararlıları da yemektedirler. Bununla birlikte et, balık ve şekerli maddeleri de tüketebilirler.

Bir çok yaban arısı yuvalarını yere yapsa da bazıları bahçelerde küçük ağaç altlarına, inşaatlarda ki çatlak aralarına, merdiven atlarına yada çok sık kullanılmayan evlerin iç alanlarına da yuvalaya bilirler.

Üreme :

Yaban arısı sonbahara geldiğinde 1.000 lerce sayıya ulaşabilirler. Çalışanların tamamı dişi arılardır ve erkekler yazın sonlarına doğru ortaya çıkarlar. Yetişkin olduktan sonra bir daha ki sene yazın sonlarına doğru ortaya çıkar ve çiftleşmeye başlarlar. Daha sonra da döllenen dişi arılar kış boyunca uyurlar. İşçi arılar ve erkek arılar ise kış aylarında ölürler.

Yaban Arısı Sokması :

Çok ağrı veren bir iğne yapısına sahip olan Yaban arılarının iğneleri mızrak gibidir ve bir çok kez sokabilirler. Bazı insanlar da alerjik durumları ortaya çıkartabilir ve yaşamsal sorunlar da ortaya çıkartabilirler.